Vår historie

 «Skiklubben Grane» ble stiftet av en guttegjeng i 11-årsalderen 1902 og var frem til 1912 en klubb hovedsakelig for gutter under 14 år, med Jacob Prebensen som første formann.
Navnet Grane er inspirert av hesten til Sigurd Fåvnesbane. Hesten er også klubbens symbol.

1902 IK Grane stiftes som skiklubb 10.2.
1945 Klubbens treningsbane – og byens første gressbane på Biejordene.
1946 Håndball blir egen gruppe.
1948 Granestua åpner 1.1. I dag omkranset av 40 km opparbeidede ski- og
sykkelstier.
Håndballgruppa var sentral i dugnads-arbeidet
1950 Silkeborg I.F. og IK Grane blir vennskapsklubber.
1953 Granes Håndballherrer går til kvartfinale i NM (utendørs).
1955 Granes Håndballdamer går til kvartfinale i NM (utendørs).
1959 Liv Reidun Karlsen vokter det norske målet i landskamp på
Skydebanen – 3219 tilskuere.
1969 Grane etablerer klubbhus på Tyholmen.
1976 Klubben kjøper «Fredhaug» (Odd Fellow) på Stinta.
1977 Klubbens arkiv forsvinner i brann (Andresens hus på Tyholmen).
1980 Ny Grane-fane (Kjell Westermark Mørch).
          Etablering av håndball for psykisk utviklingshemmede (TH).
Herrelaget går til 1-delsfinalen i NM og ryker med 1 mål etter 4 ekstraomganger mot Grorud
1981 Åpning av Granehallen.
1982 Håndballherrene rykker opp til nivå 2, og ned igjen etter 1 sesong.
1985 Første «Julecup» i Håndball.
1992 Håndball-laget for psykisk utviklingshemmede blir Norgesmestere.
2005 TGS etableres som elitesatsing av Trauma, Grane og Sørfjell
2010 IK Grane blir allianseidrettslag – IK Grane Arendal Håndball etableres
2011 NM-gull til Grane Arendal i klasse J35
2014 «Jenteløftet» i Håndball etableres.
2015 Damelaget rykker opp til nivå 2.
          NM-gull til Grane Arendal i klasse J35
2016 Sølv til Grane Arendal i veteran-EM i Kroatia-klasse J33
         Ny fane – vår 3dje -blir laget (Oslo Flaggfabrikk AS)
Damelaget går til 8-delsfinalen i NM
2020 Håndball ansetter klubbtrener på heltid og daglig leder på 25%
Damelaget går til 8-dels finalen i NM

Æresmedlemmer av IK Grane – tilknyttet håndball
1980 Leif Petter Halvorsen – Formann
1987 Mangor Andersen – Kasserer
1996 Odd Hugo Johnsson – Trener mm
2005 Petter Lindås – Formann mm
2008 Knut Arne Thorsdahl – Formann mm
2009 Leif Willy Pedersen – Formann mm
2011 Ingebjørg Eliassen – Trener
2014 Nils Morten Kirkedam Blakstad – Formann mm
2016 Kjersti Leikvangen Simonsen – Trener
2018 Nina Johnsson – Leder
2019 Åge Carlsen – Formann mm

Hederstegn – tilknyttet håndball
1953 Annie (Jacobsen) Stabel
1960 Signe (Solstad) Øyrås
1976 Egil Knutsen
1986 Jan Wilhelm Larsen
1994 Hugo Johnsson
1995 Tore Johannessen
2001 Frank Johansen
2003 Odd Åsen
2005 Svein Thorbjørnsen
2008 ennumHeKatrine Lunøe
2009 Steinar Bilstad
2009 Jorunn Brekkestø
2009 Anne Vatne Myhre
2010 Jan Erik Foss
2010 Henrik Stabel
2012 Thor Thunberg
2013 Janne Andersen
2013 Ann Aanonsen
2014 Knut Andreas Handeland
2014 Eli Berntsen
2014 Yngve Berntsen
2015 Knut Inge Myhre
2016 Vibeke Sporaland Knutsen
2017 Willy Vangsnes
2017 Jan Petter Johansen

Formenn/ledere
1946 Ingrid Landmark
1947 Leif Petter Halvorsen
1948 Rolf Wahlstrøm
1949 Torgny Jacobsen
1950 Egil Knudsen
1951 Egil Knudsen
1952 Helge Krogh
1953 Arne Skoog
1954 Rolf Danielsen
1955 Bjørg Krogh
1956 Bjørg Krogh
1957 Liv Reidun Karlsen
1958 Liv Reidun Karlsen
1959 Astrid Irene Dybdahl
1960 Godberg Larsen
1961 Helge Krogh
1962 Helge Krogh
1963 Else Berit (Bitten) Hansen
1964 Åge Carlsen
1965 Åge Carlsen
1966 Åge Carlsen
1967 Øyvind Karlsen
1968 Åge Carlsen
1969 Jan Egil Hoel
1970 Åge Carlsen
1971 Dag Vellene
1972 Åge Carlsen
1973 Jan Wilhelm Larsen
1974 Jan Wilhelm Larsen
1975 Einar Dahl
1976 Einar Dahl
1977 Einar Dahl
1978 Åge Carlsen
1979 Dag Vellene
1980 Dag Vellene
1981 Roger Heen
1982 Petter Høst
1983 Pål Aschjem
1984 Hans Günther Magelsen
1985 Ellef Blakstad
1986 Ellef Blakstad
1987 Jostein Høgseth
1988 Nils Morten Kirkedam Blakstad
1989 Nils Morten Kirkedam Blakstad
1990 Nils Morten Kirkedam Blakstad
1990 Leif Willy Pedersen
1991 Nils Aasbø
1992 Nils Aasbø
1993
1994 Atle Svendal 
1995 Einar Dahl
1996 Einar Dahl
1997 Einar Dahl
1998 Knut Arne Thorsdahl
1999 Knut Arne Thorsdahl
2000 Bjarne Nykvist
2001 Øystein Olsen Krogstad
2002 Vibeke Sporaland
2002 Nils Morten Kirkedam Blakstad
2003 Nils Morten Kirkedam Blakstad
2004 Finn Øygarden
2005 Finn Øygarden
2006 Finn Øygarden
2007 Finn Øygarden
2008 Knut Arne Thorsdahl
2009 Thor Thunberg
2010 Thor Thunberg
2011 Thor Thunberg
2012 Nina Johnsson
2013 Nina Johnsson
2014 Nina Johnsson
2015 Nina Johnsson
2016 Nina Johnsson
2017 Tone Helle
2018 Tone Helle
2019 Tone Helle
2020 Nina Thorsdahl